D-vitamiini vaegus ja menstruaaltsükkel

Dieedi mõju erinevatele keha funktsioonidele on muutunud populaarseks inimeste seas, kes on kõige rohkem huvitatud hea tervisest. Erinevalt kehakaalu langusest ja südamehaigustest ei käsitleta menstruatsioonitsükleid koos dieediga seotud probleemidega, kuid on öeldud, et toitumine mängib olulist rolli selles looduslikus igakuises tsüklis. D-vitamiin on määratletud menstruatsioonitsükli ajal üheks toidulisandiks.

Menstruaaltsükkel

Menstruatsioon on protsess, mille käigus naise keha levib emaka vooderdist verevoolus. Kui see protsess muutub korrapäraseks igakuiseks sündmuseks, nimetatakse seda menstruaaltsükliks. Tsükli pikkus varieerub ja võib olla 21 kuni 35 päeva või kuni 45 päeva teismeliste tüdrukute puhul. Menstruaaltsükli mõjutab hormonaalsed kõikumised. Mõned neist munasarjadest pärinevad hormoonid on seotud D-vitamiini metaboolse töötlemisega ja kaltsiumi imendumise reguleerimisega sooles.

D-vitamiin

Keha käivitub D-vitamiini tootmine, kui päikese UV-kiirgused ulatuvad nahale. See rasvlahustuv vitamiin on kaltsiumi imendumise jaoks vajalik, mistõttu on see vajalik kaltsiumit kasutava organismis. Mõned kala ja kalaõlid sisaldavad D-vitamiini, kuid rikastatud toidud, nagu teraviljajahu ja piim ning toidulisandid, suurendavad toiduallikaid.

D-vitamiini puudus

Kuna D-vitamiini sisaldavate toiduainete arv on piiratud ja nahavähk on ohtlik UV-kiirte korral, on D-vitamiini puudulikkuse tekkimine lihtne, kui te ei teosta teadlikke valikuid. Olge teadlik sellest, millised toidud on rikastatud D-vitamiiniga ja vali need üle sobimatu sortide. Mõnede inimeste puhul võib toidulisand olla üks võimalus piisava pakkumise saamiseks. Täiskasvanutel võib D-vitamiini puudulikkuse tõttu tekkida nõrk lihaseid ja luusid osteomalaatsia all kannatavatest seisunditest. Kaks miljonit rahvusvahelist ühikut D-vitamiini päevas peaks olema piisav täiskasvanute vajaduste rahuldamiseks, Rahvuslike Akadeemiate Meditsiini Instituudi Toidu-ja Toitumisnõukogu (FNB).

D-vitamiin ja menstruaaltsükkel

Ameerika Ühendriikide kolleegiumi ajakirjas Journal of American College of Nutrition avaldatud Dr Susan Thys-Jacobsi 2000. aastal uuring näitas, et kaltsiumi lisandid leevendavad premenstruaalse sündroomi sümptomeid ja D-vitamiini vaegus oli naiste hulgas, kes selle haiguse all kannatavad. Premenstruaalsündroom on seisund, mida sageli iseloomustavad meeleolu ja käitumise muutused, sealhulgas depressioon ja ärevus.

Kaalutlused

Kaltsiumi ja D-vitamiini ainevahetust mõjutavad hormoonid, mis kõikuvad menstruaaltsükli jooksul. Nende toitainete puudulikkus on seotud premenstruaalse sündroomiga – kannatusega, millega miljonid naised võistlevad iga kuu.