Miks on kastanid nii valusad öösel?

Vastavalt riiklikule neuroloogiliste häirete ja insuldi instituudi andmetele tõmbab hingetõmbeid igal aastal kokku 1 miljon ameeriklast, põhjustades kerge kuni raske ja isegi nõrgav valu. NINDS märgib kuus protsenti kuni 70 protsenti haigestunud patsientidest, kellel tekib krooniline valusündroom, mida nimetatakse postherpeetiliseks neuralgiaks, mille puhul valu oksendamine kestab kuude või aastate jooksul pärast teiste sümptomite kadumist. Anesteesiaar Mark Odrcich, MD, teatas 2006. aasta jaanuaris meditsiinilises ajakirjas “Pain”, et mitmed seletused on ilmnenud selle kohta, miks seiblus öösel muutub nii valusaks.

Ajakava

Vastavalt Odrcichi väidetele ilmneb valuvaigisteid põdevatel patsientidel valu, mis halveneb kogu päeva jooksul ja kestab umbes 8 tundi pärast seda, kui enamik patsiente valmis voodisse laskma. Tõusud on tagasihoidlikud, kuid need on järjekindlad, ütleb Odrcich. Valulised ravimid ja antidepressandid näivad üldist valu vähendavat, kuid nad ei mõjuta ööaja ägenemist.

Seotud sümptomid

Vöötohatise valu tekitab sellega seotud sümptomeid nagu tahtmatu kehakaalu langus, unetus, depressioon ja puue, märgib NINDS. Psühhiaater David A. Fishbaini 2008. aasta detsembri aruandes “Haiguse ja sümptomite haldamise ajakirjas” teatab, et seotud sümptomid korreleeruvad ebapiisava öövalguse ja valu mõjutamisega une ajal.

Tegevusmehhanism

Odrcich ütleb, et teadlased ei ole täpselt kindlad, miks valu ja muud sarnased tingimused tunduvad öösel halvemaks. Valu tajumisse kaasatud mitmed neurotransmitterid ja endokriinsed hormoonid näitavad päevase muutuse, kus hommikused kontsentratsioonid varieeruvad vastupidi öösel. Kõige olulisem, ütleb Odrcich, ei seos aja ja valu süvenemise seosest stressi või depressiooniga, sest see esineb kõigil nädalapäevadel, sealhulgas nädalavahetustel, kui stressist tingitud valu peaks paranema. Seda on näha ka depressioonis ja depressiooniga patsientidel.

Ravi

Pennsylvania Riikliku Ülikooli valuvaigistaja Bruce Nicholson, 2008. aasta jaanuari-veebruari väljaandes “Pain Management” selgitab, et toimeainet prolongeeritult vabastavad valupreparaadid võivad vähendada juuksepikendusest tingitud öösel tekkivat valu tajumist. Patsientidel, kes leiavad, et nad ärkavad öösel keskelt, kuna vajavad täiendavat valu ravimit, võivad pikendatud vabanemisega seotud valemid parandada magamist, ennetades neid unehäireid. Nicholson soovitab spetsiaalselt tava retseptiravimile tramadooli.

Ärahoidmine

2006. aasta mais kiitis Toidu-ja Ravimiamet heaks live-viiruse vaktsiini Zostavax, mis takistab oksendamist kuni poole ravitud patsientidest ja vähendab tunduvalt valu ja postherpeetilisi neuralgiaid nende seas, kes haigust veel arenevad. FDA sõnul on vaktsiini peamine kõrvaltoime kerge süstekoha turse ja tundlikkus, mis esineb kuni 48 protsenti patsientidest. Siiski märgib NINDS, et vaktsiin on heaks kiidetud ainult üle 60-aastastele inimestele, kellel pole veel vöötohatisi.