Naha elastsuse parimad vitamiinid

Nahk toimib nagu sentinel, mis kaitseb teid sissetungivate bakterite ja keskkonnale põhjustatud stressorite nagu päikesevalgus ja sigaretisuitsu eest. Teie nahk on selline keeruline organ, mis vajab paljusid toitaineid terveks jäämiseks – valgudest ja rasvadest kuni mineraalide ja vitamiinide hulgast. Kuid kaks vitamiini on eriti olulised tugeva elastse naha jaoks: C-vitamiin ja E-vitamiin.

Tervislik nahk 101

Teie naha pealmine kiht, epidermis, moodustab füüsilise barjääri, mis hoiab niiskust ja blokeerib kahjulikke aineid. Epidermise all olev nahakiht – dermis – on valdkond, mis vastutab teiste elutähtsate funktsioonide eest. Dermis sisaldab närve, veresooni, näärmeid, mis toodavad õli ja higi, ning juukseid, mis kinnitavad juuksed. See on ka siis, kui toodetakse kahte valku, kollageeni ja elastiini ning need on omavahel seotud, et toetada naha struktuuri. Elastsed elastiinid vastutavad naha elastsuse eest, samas kui kollageenikiud annavad tugevuse.

C-vitamiin kollageeni ja elastiini jaoks

Teie nahk vajab optimaalseid C-vitamiini tasemeid, et püsida kindel ja elastne, kuna see vitamiin on hädavajalik kollageeni ja elastiini tootmiseks. Vananemine ja kokkupuude päikesevalguse või saasteainetega vähendab C-vitamiini kogust nahas, samal ajal kui C-vitamiini tarbimine suurendab selle taset, teatab Linus Paulingi Instituut. Naised peaksid saama 75 milligrammi päevas, mehed vajavad 90 milligrammi. Saate saada umbes 100 protsenti oma igapäevasest tarbimisest, sööge 1/2 tassi paprikat või keskmist oranžit. Teised head allikad on brokkoli, kapsa, kartulid, maasikad ja kanepipuu.

E-vitamiin antioksüdantseks kaitseks

Võib olla tuttav E-vitamiini kui päevakreemide koostisosa, kuid see toimib ka teie nahas antioksüdandina. Vaba radikaalina tuntud reaktiivsed molekulid tekivad, kui nahk on päikesevalguse või muude keskkonnale avalduvate stressoritega kokku puutunud. E-vitamiin neutraliseerib vabasid radikaale, enne kui need kahjustavad naharakud naha barjääri. Kuna päikesevalgus ja vabad radikaalid kahjustavad ka kollageeni ja elastiini, aitab antioksüdantide kaitse säilitada naha tugevust. Soovitatav dieettoetus E-vitamiini jaoks on 15 milligrammi päevas. Parimad toiduallikad on päevalilleseemned, nisuidud, maapähklid, mandlid, sarapuupähklid ja taimeõlid, nagu näiteks safloor, päevalill, mais ja oliiviõli.

Vitamiinide toestamise toetamine

D-vitamiin aitab reguleerida uute naharakkude kasvu. Kuna uued rakud moodustavad naha kaitsva tõkke, hoiavad nad niiskust ja säilitavad painduva naha. Samuti peate vajama vitamiini B-12, folaadi ja vitamiini B-6 nende võimet alandada aminohapete homotsüsteiini veresuhkru taset. Vastavalt Meditsiinilise biokeemia leheküljele võib homotsüsteiini kõrge tase blokeerida ensüüme, mis on hädavajalikud kollageeni ja elastiini normaalseks sidumiseks. Teised B-vitamiinid, sealhulgas biotiin ja niatsiin, aitavad kaasa ka tervele nahale. Kuna need vitamiinid on pärit erinevatest toiduallikatest, on parim strateegia tasakaalustatud toitumise, sealhulgas puuviljade, köögiviljade, tailiha valkude ja täisteratoote söömiseks.