Vitamiinid, mis vähenevad stressi all

Stress kujutab endast ohtu inimese heaolule. Äge haigus nagu trauma, infektsioon, põletik, põletused, kirurgia, kroonilised haigused nagu diabeet ja südamehaigused, suitsetamine ja füüsilise koormuse tekitamine. Keha käitleb stressi, kasutades selleks välja töötatud süsteemi, mis sisaldab ensüüme ja toidulisandeid, sealhulgas antioksüdante sisaldavaid vitamiine ja mineraale.

Ainult kaks vitamiini on dokumenteeritud antioksüdantsete omaduste vastu stressi vastu: C-vitamiin või askorbiinhape ja E-vitamiin. Antioksüdant on aine, mis vähendab vabade radikaalide kõrvaltoimeid. Vabad radikaalid või prooksüdaatorid on väga ebastabiilsed ja reaktiivsed molekulid, mis võivad kahjustada keha võime ennast kaitsta – protsessi, mida nimetatakse oksüdatiivseks stressiks.

Tervetel inimestel vähendab vabade radikaalide tootmist organismi loomulik kaitsesüsteem ja toiduvabad radikaalsed ained. Vabad radikaalid on raku ainevahetuse loomulikud kõrvalproduktid. Kuid rõhu all, prooksüdeerivate ainete tase ületab antioksüdantide kontsentratsioone. Tervise ja tasakaalu taastamiseks mobiliseeruvad C ja E vitamiinid keharuptidest vabade radikaalide neutraliseerimiseks. C-vitamiin võitleb vabade radikaalidega kehakudedes ja vereplasmas, samal ajal kui E-vitamiin kaitseb rasvapõhiseid molekule, nagu LDL- ja HDL-kolesterool, ja rasvarakke oksüdeerumisest. Selle jõupingutuse tulemuseks on C ja E vitamiini kahanemine keha kauplustes.

“British Journal of Surgery” 2005. aasta väljaandes avaldatud uuring kinnitab, et äge infektsioon põhjustab C-vitamiini madalama taseme. Raske nakkushaiguse (äge pankreatiit) mõju määramiseks C-vitamiini poodides võtsid autorid kokku 30 tervet vabatahtlikku, 29 ägeda pankreatiidiga patsienti ja 27 muud kõhuhaigetega patsienti. Tulemused näitasid, et ägeda pankreatiidiga patsientidel oli madalaim C-vitamiini tase võrreldes teiste kõhukriisidega patsientidel. Tervislikel kontrollidel olid normaalsed C-vitamiini väärtused. Autorid jõudsid järeldusele, et kõhu stress vähendab C-vitamiini taset.

Schetman ja tema kolleegid uurisid 11 592 inimese suitsetamise mõju C-vitamiini seisundile. Nad leidsid, et inimestel, kes suitseti iga päev 20 sigareti, oli madalaim C-vitamiini tase võrreldes inimestega, kes suitseti alla 19 sigaretti ööpäevas ja mittesuitsetajad. Uuring avaldati 1989. aasta väljaandes “American Journal of Public Health”.

2004. aastal Linus Paulingi uurimisinstituudi uudistearuandes avaldatud uurimus näitas, et suitsetamine põhjustab kiiret vitamiini E vähenemist verest. Veelgi enam, E-vitamiin kaob kiiremini, kui C-vitamiini tase on madal.

2004. aasta intervjuus teatas Linus Paulingi uurimisinstituudi dr Bruno, et harjutusest tingitud oksüdatiivne stress põhjustab C-vitamiini ammendumist. Kuid C-vitamiini taseme vähendamine on ajutiselt väljaõppinud sportlastel, sest C-vitamiini kontsentratsioon normaliseerub mõne päeva pärast.

Antioksüdandid Vitamiinid

Vitamiini ammendumine

C-vitamiin ja infektsioon

C-vitamiin ja suitsetamine

E-vitamiin ja suitsetamine

Vitamiin C ja harjutus

Sööge tasakaalustatud toit, mis sisaldab iga päev viie kuni kümnel portsjonil puu-ja köögivilju, et saada toitumisvastaseid antioksüdante. E-vitamiini taseme tõstmiseks võta oma dieeti tervete terade, pähklite ja seemnete, munakollaste ja E-vitamiini rikastatud toitude sisaldus. Konsulteerige arstiga vitamiinide täiendamise kohta.

Näpunäited