Mis on propo-n / apap darvocet?

Propoksüfeen koos atsetaminofeeni või Darvocet N 100-ga on kombinatsioonravim, mida kasutatakse kerge kuni mõõduka valu korral. See on tavaliselt lühendatud retseptiga märgistusega Propo-N / Apap. See sisaldab 100 mg propoksüfeennapsülaati ja 650 mg atsetaminofeeni. Atsetaminofeen on tuntud kaubamärgi Tylenol poolest.

Tähtsus

2004. aastal oli propoksüfeen Ameerika Ühendriikides 12. kõrgeim müügiravim. Propoxyphene oli keelatud kasutamiseks Ühendkuningriigis 2005. aastal ja seda kasutatakse Kanadas harva. Propoksüfeenil on ligikaudu pool valuvaigistavat võimsust sarnasel doosi kodeiinil. See on Schedule IV kontrollitav aine Ameerika Ühendriikides. Avaliku kodaniku tarbijarühm on töötanud selle nimel, et propoksüfeen eemaldataks Ameerika Ühendriikide turult.

Kasu

Propoksüfeen ei põhjusta maoärritust, mis kodeerub, ja seda võib anda inimestele, kes on kodeiinile ja morfiinile allergilised. Atsetaminofeen leevendab valu ja vähendab palavikku. Erinevalt teistest valuvaigistite korral ei põhjusta atsetaminofeen maoärritust.

Väärarvamused

Valu kontrollimisel on propoksüfeen atsetaminofeeniga vähem efektiivne, kui 400 mg ibuprofeeni (Motrin). Kuna see on kerge valuvaigistav, arvavad paljud, et see on healoomuline. Toksiline annus ei ole aga palju suurem kui valu leevendamiseks vajalik annus. Kui üksi võtta 6 tabletti korraga, võib see lõppeda surmaga. FDA sõnul on propoksüfeen alates 1950ndatest aastatest USAs 10 000 surmajuhtumi. Propoksüfeeniga seotud surmade hulgas aastatel 1981-19999 oli 38,6% neist juhuslikud. Propoksüfeeni üleannustamise korral puudub antidooti. Atsetaminofeen on soovitatavates annustes ohutu, kuid suured annused kahjustavad maksa.

Funktsioon

Propoksüfeen leevendab valu kahe mehhanismi abil. See on opioidiretseptori agonist, mis tähendab, et see stimuleerib opioidiretseptoreid. See vähendab keha võime tunda valu. Propoksüfeen blokeerib ka N-metüül-D-aspartaadi (NMDA) retseptorid. NMDA retseptorid edastavad kehas valu-signaale; atsetaminofeen blokeerib prostaglandiinide sünteesi kesknärvisüsteemis. Prostaglandiinid saadavad valusignaale ja põhjustavad palavikku.

Hoiatus

Propoksüfeeni suured annused võivad põhjustada krampe ja kooma. See võib samuti aeglustada hingamist ohtlikus ulatuses. Kui propoxyfeen võetakse alkoholiga, suurenevad need mõjud. Propoksüfeeni üleannustamise ajal metaboliseerub või laguneb ravim südamesse kahjulikuks aineks.

Inimesed, kes võtavad propoksüfeeni, ei tohi võtta rohkem kui ühte tabletti iga nelja kuni kuue tunni järel. Kuna toksiline annus on vaid veidi suurem kui valu kontrollimiseks vajalik annus, ei tohiks te võtta rohkem kui ette nähtud.

Kaalutlused