Topiköögiviljad koos seleeniga

Selenium on mikroelemente, mis on teie tervisele väikeses koguses olulised. Seelen on vajalik teatud ensüümide, mida nimetatakse selenoproteiinideks, toimimiseks antioksüdantide, hormoonide regulaatorite ja valkude sünteesi regulaatoritena. Kui teie dieet ei moodusta seleni korral õiget kogust, ei suuda keha neid valke teha. Seleni puudus võib põhjustada kardiomüopaatiat, südamehaiguste liiki ja osteoartriiti. Selenumi leidub peamiselt liha, mereannid, terad ja pähklid. Paljud köögiviljad sisaldavad väikseid koguseid seleeni.

Seleni sattumine

Soovitatav seleeni sisaldus lastele on 20-40 μg ja päevadel ja täiskasvanutel 55 μg. Linus Paulingu Instituudi andmetel võib suur kogus seleeni tarbida. Seleni mürgisus võib põhjustada hapraid ja küünte ja juuste kadu, seedetrakti probleeme, nahalööbeid ja närvisüsteemi kõrvalekaldeid. Seleeni ülemise tarbimise tase on lastele 90 kuni 280 mikrogrammi ja teismelistele ja täiskasvanutele 400 mikrogrammi.

Kõrge seleniumiköögiviljad

Vähesed köögiviljad pakuvad suurt kogust seleeni. Sööge tass spinatist, sojaubadest, lima-oadest või pinto-oadest või 2 tassi spargli, seente, garbanzo-oad või must-silmadega herned umbes 20 protsenti – 11 mkg.

Madala seleeni köögiviljad

Palju köögivilju sisaldab väikseid seleeni koguseid. Toitu, mis sisaldab umbes 10 protsenti – 5,5 mikrogrammi – igapäevast seleeni sisaldab 2 tassi valgeid oase või rohelisi herneseid või 2 1/2 tassi brokkoli, rooskapsa, aeduba või musta ubaga. Sibul, talvel squash, kapsas, porgand ja lillkapsas sisaldavad ka väikestes kogustes seleeni.

Ettepanekute esitamine

Selenumi tarbimise parandamiseks lisage oma tavapärastele toitudele seleeni sisaldavad köögiviljad. Näiteks lisage oma beanile suppi seened või spinat, kasutage oma tšillipüügis erinevaid ube, lisage pastakastmetega sparglit, seeni ja sibulaid ning lisage rohelise salatiga spinat, oad ja seened. Keskmine inimene kasutab seleeni mitmesuguste toiduainete toidus. Taimetoitlased saavad rahuldada seleeni ööpäevast tarbimist – 55 mcg – süües 2 tassi spinati, 1 tassi pinto, lima või sojaubade, 2 tassi seente, 1 tassi spargli ja 2 1/2 tassi brokkoli.