Mis vahe on päikesekaitsetoodete ja päikesevarjude vahel?

Päikesepaiste energiseerib ja annab D-vitamiini, kuid see võib tekitada kahjulikku ultraviolettkiirgust (UV-kiirgust). UV-kiirgused imenduvad nahka, mis võib põhjustada kortse ja nahavähki. Päikesekaitsed ja päikesekaitsevahendid kaitsevad nahka nende kahjulike kiudude eest. Päikesekreemide ja päikesekreemi erinevuste tundmine aitab teil valida kõige sobivama toote.

Omadused

Vastavalt Ameerika Melanoomi Fondile (AMF), sisaldavad päikesekaitsekreemid kemikaale, mis absorbeerivad UV kiirgust ja vähendavad nahale jõudmist. Päikesekaitsevahendid takistavad füüsiliselt UV-kiirguse nahale jõudmist. Päikesekaitsed kipuvad olema läbipaistvad ja on rakendamisel nähtamatud, samal ajal kui päikesevarjud on paksemad, nende kasutamise ajal on nähtavad ja neid on päikesekaitsekreemide korral raskem pesta.

Kaitse

Päikesekaitsetooted peaksid kaitsma nii UVA kui ka UVB kiirguse eest. Go Sun Smart kirjeldab UVA-d nii, et see mõjutab kõige välimist nahakihti, põhjustades vananemist ja kortse. UVB kiirgus kahjustab sügavamaid nahakihte, mis võivad põhjustada nahavähki. Päikesekaitsetoote pakutavat kaitset mõõdetakse päikesekaitsefaktori (SPF) ühikutes. Konkreetse toote SPF-tase näitab, kui kaua inimene võib Lifespani järgi püsida päikese käes ilma põletamata. Näiteks kui kasutate toodet, mille SPF on 20, võite püsida päikesevalgus 20 korda pikem kui kui sa ei kasutanud päikesekaitset. Mida kõrgem on SPF-tase, seda suurem kaitse UV-kiirguse eest. Päikesekahjustused pakuvad UV-kiirguse eest rohkem kaitset kui päikesekaitsekreemid, kuid päikesepatareid ei mõõdeta SPF-seadmetega, ütleb AMF. Sunblocks kaitseb nahka nii UVA kui UVB kiirte eest. Päikesekaitsed kaitsevad UVB-i eest, kuid mitte kõik pakuvad kaitset UVA kiirguse eest.

Aktiivsed koostisained

Vastavalt Lifespanile sisaldavad päikesekahjusid metallilisi koostisosi nagu titaandioksiid, tsinkoksiid või raudoksiid, mis füüsiliselt blokeerib päikest. Päikesekaitsekreemid võivad sisaldada erinevaid koostisosi, kuid Lifespan soovitab otsida tooteid, mis sisaldavad aktiivsete koostisainete hulka oktinoksaati, oksübenseoni, oktisalaati, bensofenooni või metüülantranilaati.

Õige kasutamine

Tõhus UV-kiirte kaitse sõltub päikesekaitsevahendite ja päikesekaitsevahendite nõuetekohasest kasutamisest. Vastavalt Go Sun Smart-le, tuleb maksimaalse kaitse tagamiseks päikesekaitsekreemid rakendada 30 minutit enne päikese käes pääsemist, et nahk absorbeeriks kaitsvaid kemikaale. Pärast ujumist või higistamist tuleb päikesekaitset kasutada uuesti, isegi kui toode on veekindel. Päikesekahjustus on efektiivne niipea, kui see on rakendatud, ja kuna see jääb nahapinnale, saab seda vahetult enne päikese käes kasutada.

Soovitused

AMF soovitab kasutada päikesekaitsekreemi, mille SPF on vähemalt 15-kõrgune, kerge nahaga inimestele. Inimesed, kes on eriti päikese käes tundlikud, peaksid kasutama päikesekaitset. Kreem või losjoon pakuvad kaitset, kuid õlidel on palju madalamad SPF-väärtused (tavaliselt kaks või vähem) ja ebapiisav UV kaitse. Kasuta päikesekaitset aastaringselt, kas ilm on päikesepaisteline või hägune.