Vitamiin B12 ja lõhe

American Heart Association soovitab süüa kaks 3,5 oz. Rasvhapete portsjonid, näiteks lõhe, nädalas, et tagada piisav oomega-3 rasvhapete tarbimine. Omega-3 rasvhapped mängivad olulist rolli ajufunktsioonides ja võivad aidata vähendada krooniliste haiguste, näiteks südamehaiguste riski. Lõhe, mis on jagatud kaheks põhiliseks Atlandi või Vaikse ookeani piirkonna klassifikatsiooniks, on üks tervislikumaid kalu süüa. See on hea kõrge küllastunud rasvasisaldusega valguallikas. Lõhe annab ka olulisi mineraale ja vitamiine, sealhulgas vitamiini B-12.

Vitamiin B-12, mis on leitud ainult loomsetest toiduainetest, sealhulgas kaladest nagu lõhed, on hädavajalik punavereliblede moodustamiseks. See mängib ka olulist rolli närvide funktsioneerimisel ja DNA – rakkude geneetilise materjali tootmisel. Vitamiin B-12 aktiveerib ensüümi metioniini süntaasi, mis stimuleerib homotsüsteiini, aminohappe muundamist metioniiniks, teise aminohappeks. Suurenenud homotsüsteiini sisaldus veres on seotud südamehaiguste suurema riskiga, seega aitab vitamiin B-12 vähendada südamehaiguste riski.

Vastavalt Linus Paulingi Instituudi andmetele mõjutab vitamiini B-12 puudulikkus 10-15 protsenti üle 60-aastastel täiskasvanutel Ameerika Ühendriikides. Vitamiin B-12 puudus põhjustab mebabastilist aneemiat, mida iseloomustab väsimus, kõhukinnisus, nõrkus, isutus, kehakaalu langus. Nende tähtsate kehaülesannete toetamiseks soovitab Riikliku Meditsiiniinstituut täiskasvanuid tarbida 2,4 mikrogrammi päevas.

Soovitatava ööpäevase tarbimise saavutamiseks ja puuduste vältimiseks julgustavad arstid looduslikke vitamiin B-12 toiteallikate toitmist. Lõhe sisaldab rohkem B-vitamiini ühe portsjoni kohta kui veiseliha, mida paljud peavad heaks B-12-vitamiini allikaks. 3 oz. Küpsetatud lõhe serveering sisaldab 4,9 mkg, rohkem kui soovitatav ööpäevane tarbimine.

Kui püüate tarbida madala rasvasisaldusega südame tervislikku toitu, kaaluge lõhe lisamist oma iganädalase söögikorda. Lisaks suurepärase vitamiin B-12 allikale, 3 oz. Lõhe serveerimisel on 17 g valku, rohkem kui üks kolmandik soovitatavast päevasest väärtusest. Lõhe on ka hea kaltsiumi allikas, pakkudes 19 protsenti kuni 24 protsenti soovitatavast päevasest väärtusest. Neile, kes kannatavad laktoositalumatuse all ja ei suuda tarbida piimatooteid, võib lõhe söömine aidata kaltsiumi tarbimist saavutada. Lõhe sisaldab rasva, kuid suurem osa rasvast on küllastumata rasv, mida peetakse terveks rasvaks selle rolli tõttu madala tihedusega lipoproteiini kolesterooli taseme vähendamisel.

B-12 funktsioon

Soovitatav kogus

Lõhe B-12 sisu

Lõhe toitumine